Fryderyk Chopin – Wiosna z Chopinem

Chopin w innych sztukach

  1. The Chopin Project

    The-chopin-project

    The Chopin Project to niekonwencjonalna próba powiązania kompozycji Chopina z muzyką XXI wieku. Album autorstwa Ólafura Arnaldsa jest niecodzienną płytą, która się spodoba każdemu melomanowi, a w szczególności fanom wszystkiego co związane ze sławnym kompozytorem.

    Czytaj dalej….

  2. Ponadczasowość Chopina

    pianino

    Twórczość znakomitego polskiego kompozytora i pianisty, Fryderyka Chopina, znana jest większości dobrze wykształconych ludzi na świecie. Jego aktualność, wrażliwość oraz melodyjność utworów zachwyca po dziś dzień, wciąż pokazując nam nowe możliwości słuchania, rozumienia, odczytywania jego dzieł. Mało tego, jego twórczość odbijała się szerokim echem po innych dziedzinach sztuki i kultury. Czytaj dalej….

  3. Błękitna nuta

    4530471607_0b9a967d6d_m

    Błękitna nuta to film fabularny powstały przy współpracy niemiecko-fancuskiej w reżyserii Andrzeja Żuławskiego, który przedstawia 36 godzin z życia wielkiego kompozytora, jakim był Fryderyk Chopin. Film powstał w roku 1991 i jest indywidualnym spojrzeniem reżysera na życie Chopina, a także jego najbliższych. Czytaj dalej….

  4. Pomniki Chopina za granicą

    Fryderyk-Chopin-pomnik

    Fryderyk Chopin był wspaniałym kompozytorem, wielkim artystą, którego niewątpliwy talent oraz geniusz został doceniony nie tylko w Polsce, ale także zagranicą. Jest wiele sposobów na uczczenie i upamiętnienie wielkiego Polaka, w tym między innymi stawianie pomników. W Polsce tego typu pomniki pamięci są dość powszechne, gdyż Polacy mają słabość do upamiętniania w ten sposób wielkich ludzi. Jednak w innych krajach także stawia się pomniki, co z resztą jest tradycją od czasów starożytnych. Czytaj dalej….

  5. Pomniki Chopina w Polsce część 2

    chopin-lato

    Fryderyk Chopin był wybitnym kompozytorem, wspaniałym pianistą oraz niezwykłym Polakiem. Jego miłość do ojczyzny wyrażała się w twórczości, za co kolejne pokolenia Polaków będą mu wdzięczne, a świat muzyki stał się o wiele, wiele bogatszy. Zatem nie powinno dziwić, że Polacy tak chętnie nazywają jego imieniem ulice, skwery, parki, a także stawiają wielkiemu rodakowi pomniki. Najsłynniejszym pomnikiem kompozytora jest ten stojący w Parku Łazienkowskim w Warszawie. Czytaj dalej….

  6. Pomniki Chopina w Polsce, część 1

    chopin-popiersie

    O tym, że Fryderyk Chopin był jednym z najwybitniejszych Polaków, wie każdy. O tym, że zasłużył się swoją twórczością w propagowanie polskości, w walkę o nią oraz pragnąc dodawać otuchy swym rodakom w chwili, kiedy Polska doświadczała bardzo trudnych chwil, także wie każdy. I jak przystało na wdzięczny naród, Polacy bardzo chętnie i bez zbędnych dyskusji stawiają wybitnemu artyście pomniki. I tak, Fryderyk Chopin został ponad dziesięć razy wykuty w kamieniu czy odlany w żelazie, by cieszyć mieszkańców swoją „obecnością”. Czytaj dalej….

  7. Kilka słów o filmie „Chopin – Pragnienie miłości”

    Film pt. „Chopin – Pragnienie miłości” w reżyserii Jerzego Antczaka, wszedł na ekrany kin w 2002 roku. Opowiada on historię prywatnego życia Fryderyka Chopina. Motywem przewodnim jest romans kompozytora z francuską pisarką – George Sand. Ośmioletni związek obojga artystów obfitował bowiem w szereg wydarzeń, które do tej pory nie zostały zaprezentowane szerokiemu gronu odbiorców. Spróbujmy zatem nieco przybliżyć zagadnienia poruszone w filmie. Historia rozpoczyna się bardzo optymistycznie. On – zyskujący światową sławę kompozytor, który z konieczności przebywa na emigracji. Ona – autorka kontrowersyjnych powieści obyczajowych z wyraźną tendencją do wywoływania skandali, zagorzała feministka. Początkowo ich związek rozwija się nader pomyślnie. Oboje wiodą intensywne życie uczuciowe, nie zaniedbując przy tym swoich artystycznych ambicji. Niedługo potem sprawy zaczynają się jednak komplikować. Czytaj dalej….