Fryderyk Chopin – Wiosna z Chopinem

Pomniki Chopina za granicą

Marzec 30, 2016 by Magda

Fryderyk-Chopin-pomnik

Fryderyk Chopin był wspaniałym kompozytorem, wielkim artystą, którego niewątpliwy talent oraz geniusz został doceniony nie tylko w Polsce, ale także zagranicą. Jest wiele sposobów na uczczenie i upamiętnienie wielkiego Polaka, w tym między innymi stawianie pomników. W Polsce tego typu pomniki pamięci są dość powszechne, gdyż Polacy mają słabość do upamiętniania w ten sposób wielkich ludzi. Jednak w innych krajach także stawia się pomniki, co z resztą jest tradycją od czasów starożytnych.
Można by rzec, że drugim domem dla Fryderyka Chopina była Francja. To tam emigrował nasz Rodak i to tam zmarł i został pochowany. Wobec geniuszu Chopina Francuzi także postanowili upamiętnić go w sposób najbardziej godny, stawiając mu pomniki. Najsłynniejszym jest oczywiście mogiła artysty, na której znajduje się medalion z podobizną kompozytora, a na cokole zasiada załamana Euterpe, która zdaje się rozpaczać po utracie tak wielkiego talentu. Symbolem tej straty jest złamana lira. fryderyk-chopin-grobPomnik ten jest autorstwa Auguste Clésinger, który był mężem córki George Sand. Na pomniku znajdują się także napisy „Fryderykowi Chopinowi jego przyjaciele” oraz „Fryderyk Chopin, urodzony w Polsce, w Żelazowej Woli pod Warszawą. Syn emigranta francuskiego ożenionego z Panią Krzyżanowską, córką polskiego szlachcica.”
Innym znanym pomnikiem Chopina w Paryżu jest pomnik stojący w Ogrodzie Luksemburskim, którego autorem był Georges Dubois. Pomnik staną z inicjatywy dwóch muzyków F.-Henry Peru i Jules Masseneta. Oryginalny pomnik zaginął podczas II wojny światowej. Jednak w roku 1999 na jego miejscu staną nowy, autorstwa Polaka Bolesława Syrewicza. Pomnik składa się z granitowego cokołu oraz popiersia kompozytora z brązu.
Kolejnym pomnikiem Chopina w Paryżu jest pomnik stojący w Parku Monceau, który został wzniesiony w 1906 roku. Autorem pracy jest Jacques Froment-Meurice. Pomnik jest dość złożony, gdyż przedstawia kompozytora grającego na fortepianie, a u jego stóp leży kobieta zasłaniająca sobie oczy. Z kolei nad fortepianem znajduje się inna kobieta, która jest w obłokach, rzucająca kwiaty. Podpis na pomniku jest krótki „F.Chopin”.
Fryderyk-ChopinPonieważ sława i geniusz polskiego kompozytora już dawno przekroczyły granice nie tylko Europy, ale i całego świata, pomniki Chopina można spotkać także między innymi w Japonii, Singapurze czy Rio de Janeiro. Pomnik w Japonii, w Hamamatsu wzniesiono jako kopię tego stojącego w Warszawie autorstwa Wacława Szymanowskiego. Pomnik został podarowany przez władze Warszawy i odsłonięty w 1994 roku. Sankcjonuje to umowa o współpracy z 22 października 1990 roku.
Pomnik w Singapurze jest autorstwa Karola Badyny i stoi w Ogrodzie Botanicznym w Singapurze. Rzeźba przedstawia Chopina grającego na fortepianie, a obok niego stoi zasłuchana dama. Co ciekawe obie postacie są wielkości naturalnej, a rozłożone nuty to zapis jednego z polonezów chopinowskich. Fortepian natomiast został zredukowany jedynie do klawiatury. Fundatorem pomnika jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza oraz sponsorzy – państwo Pieńkowscy.

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>