Fryderyk Chopin był wspaniałym kompozytorem, wielkim artystą, którego niewątpliwy talent oraz geniusz został doceniony nie tylko w Polsce, ale także zagranicą. Jest wiele sposobów na uczczenie i upamiętnienie wielkiego Polaka, w tym między innymi stawianie pomników. W Polsce tego typu pomniki pamięci są dość powszechne, gdyż Polacy mają słabość do upamiętniania w ten sposób wielkich ludzi. Jednak w innych krajach także stawia się pomniki, co z resztą jest tradycją od czasów starożytnych.
Można by rzec, że drugim domem dla Fryderyka Chopina była Francja. To tam emigrował nasz Rodak i to tam zmarł i został pochowany. Wobec geniuszu Chopina Francuzi także postanowili upamiętnić go w sposób najbardziej godny, stawiając mu pomniki. Najsłynniejszym jest oczywiście mogiła artysty, na której znajduje się medalion z podobizną kompozytora, a na cokole zasiada załamana Euterpe, która zdaje się rozpaczać po utracie tak wielkiego talentu. Symbolem tej straty jest złamana lira. Pomnik ten jest autorstwa Auguste Clésinger, który był mężem córki George Sand. Na pomniku znajdują się także napisy „Fryderykowi Chopinowi jego przyjaciele” oraz „Fryderyk Chopin, urodzony w Polsce, w Żelazowej Woli pod Warszawą. Syn emigranta francuskiego ożenionego z Panią Krzyżanowską, córką polskiego szlachcica.”
Innym znanym pomnikiem Chopina w Paryżu jest pomnik stojący w Ogrodzie Luksemburskim, którego autorem był Georges Dubois. Pomnik staną z inicjatywy dwóch muzyków F.-Henry Peru i Jules Masseneta. Oryginalny pomnik zaginął podczas II wojny światowej. Jednak w roku 1999 na jego miejscu staną nowy, autorstwa Polaka Bolesława Syrewicza. Pomnik składa się z granitowego cokołu oraz popiersia kompozytora z brązu.
Kolejnym pomnikiem Chopina w Paryżu jest pomnik stojący w Parku Monceau, który został wzniesiony w 1906 roku. Autorem pracy jest Jacques Froment-Meurice. Pomnik jest dość złożony, gdyż przedstawia kompozytora grającego na fortepianie, a u jego stóp leży kobieta zasłaniająca sobie oczy. Z kolei nad fortepianem znajduje się inna kobieta, która jest w obłokach, rzucająca kwiaty. Podpis na pomniku jest krótki „F.Chopin”.
Ponieważ sława i geniusz polskiego kompozytora już dawno przekroczyły granice nie tylko Europy, ale i całego świata, pomniki Chopina można spotkać także między innymi w Japonii, Singapurze czy Rio de Janeiro. Pomnik w Japonii, w Hamamatsu wzniesiono jako kopię tego stojącego w Warszawie autorstwa Wacława Szymanowskiego. Pomnik został podarowany przez władze Warszawy i odsłonięty w 1994 roku. Sankcjonuje to umowa o współpracy z 22 października 1990 roku.
Pomnik w Singapurze jest autorstwa Karola Badyny i stoi w Ogrodzie Botanicznym w Singapurze. Rzeźba przedstawia Chopina grającego na fortepianie, a obok niego stoi zasłuchana dama. Co ciekawe obie postacie są wielkości naturalnej, a rozłożone nuty to zapis jednego z polonezów chopinowskich. Fortepian natomiast został zredukowany jedynie do klawiatury. Fundatorem pomnika jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza oraz sponsorzy – państwo Pieńkowscy.
Pomniki Chopina za granicą
Marzec 30, 2016 by Magda
Kategoria: Chopin w innych sztukach
Brak komentarzy »
Jeszcze nie skomentowano.
Dodaj komentarz