Październik to tradycyjnie miesiąc, w którym organizowany i przeprowadzany jest Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. To dwadzieścia trzy dni konkursowe, trzy koncerty inauguracyjne i ponad sto dwadzieścia godzin muzyki polskiego kompozytora w najlepszym wykonaniu. W szranki stanęli młodzi pianiści z dwudziestu krajów z całego świata, w tym z Polski. Oceniać będzie międzynarodowe jury, na czele którego stanęła profesor Katarzyna Popowej-Zydroń.
Przesłuchania rozpoczęły się 3 października. Werdykt jury, wskazujący zwycięzcę konkursu, został przedstawiony w nocy z 20 na 21 października 2015 roku. W tym roku najlepiej wypadł Seong-Jin Cho z Korei Południowej i to on wygrał konkurs, zabierając do domu nagrodę w wysokości 30 tysięcy euro.
Historia tego najpopularniejszego i najbardziej prestiżowego konkursu pianistycznego, poświęconego twórczości Chopina, sięga roku 1927. W szranki stawali najlepsi z najlepszych, a nazwiska laureatów stanowią markę samą w sobie. Wśród nagrodzonych znajdują się między innymi Adam Harasiewicz (I nagroda, 1955), Martha Argerich (I nagroda, 1965), Garrick Ohlsson (I nagroda, 1970), Dang Thai Son (I nagroda, 1980) czy też Yundi (I nagroda, 2000). Te osoby zasiadają także w jury konkursu.
Ten konkurs był wyjątkowy pod względem liczby zgłoszonych uczestników. Jury otrzymało aż 450 zgłoszeń z całego świata. Z tej liczby nadesłanych nagrań i aplikacji komisja kwalifikacyjna wyłoniła 160 uczestników. Następnie w kwietniu tego roku w Warszawie odbył się kolejny etap mający wyłonić 77 uczestników dalszych przesłuchań. Z tego grona wyłaniani są zwycięzcy oraz wręczane są wyróżnienia. Niezwykle cieszy fakt, że wśród uczestników konkursu było wielu Polaków (14 osób). Liczną delegację mieli także Chińczycy – 13 osób. Wystąpili także Japończycy, Włosi, Kanadyjczycy, Białorusini, Chorwaci, Łotysze, Czesi, Rumunii czy Węgrzy. Byli także reprezentanci Rosji, Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii.
Uczestnicy konkursu mogli wybrać sobie instrument, na którym chcieli grać. Do wyboru mieli 4 marki fortepianów: Steinway, Yamaha, Kawai i Fazioli. Do tego wszelkie koszty związane z uczestnictwem w konkursie były pokrywane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, czyli przez organizatora konkursu. Każdy z pianistów miał do dyspozycji w pokoju hotelowym elektroniczny instrument, by ćwiczyć, a także miał możliwość skorzystania z fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.
Sam konkurs cieszył się niezwykłą popularnością w kraju. Przesłuchania oraz koncerty oglądały i słuchały miliony Polaków. Finał transmitowany był przez Telewizję Polską oraz Polskie Radio, a także przez kilka zagranicznych nadawców. Wyróżnienie Polaka, Szymona Nehring, bardzo cieszy i daje nadzieję na przyszłe sukcesy młodych polskich pianistów, czy szerzej muzyków.
XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina
Październik 27, 2015 by Magda
Kategoria: Inne ciekawostki
Kiedy będzie następny konkurs, ten międzynarodowy konkurs Chopinowski?