Fryderyk Chopin – Wiosna z Chopinem

Fryderyk Chopin – garść ciekawostek

Kwiecień 30, 2013 by admin

Życiorys artystyczny Fryderyka Chopina do dziś pozostaje pewnego rodzaju legendą. Na temat dorobku artystycznego kompozytora powstało już wiele naukowych opracowań. Jego życiorys wydaje się być również ciekawy z perspektywy czysto życiowej, o czym najlepiej świadczą liczne (i wciąż powstające) biografie autora. Postanowiliśmy zatem w tym miejscu przybliżyć kilka, pozornie mało znaczących faktów z życia Fryderyka Chopina.

Pierwszą, dość kontrowersyjną sprawą, jest fakt, że w dzieciństwie Chopin nie tyle był obojętny względem muzyki, co szczerze jej nienawidził. Główną rolę odegrał tu ojciec Fryderyka, który sam był niespełnionym artystą i w konsekwencji – wszystkie swoje niespełnione ambicje przelewał na syna, zmuszając go do podejmowania regularnych lekcji gry na fortepianie.

Kolejną sprawą jest dość specyficzny stosunek do kobiet. Brak zainteresowania płcią piękną stał się w pewnym momencie życia źródłem plotek o domniemanym homoseksualizmie Chopina. Sprawa przedstawiała się jednak zupełnie inaczej. Fryderyk Chopin miał bowiem trzy siostry i jak sam przyznawał, wychowywanie się wśród nich momentami bywało bardzo męczące. Większość badaczy, szukając przyczyny niechęci wobec kobiet, wskazuje właśnie na ten aspekt życia artysty.

W pewnym momencie życia, głównym źródłem utrzymania artysty było udzielanie lekcji gry na fortepianie. Chopin nie miał jednak odpowiedniego przygotowania pedagogicznego. Uczniowie Chopina twierdzili bowiem, że nierzadko kompozytor tracił nad sobą panowanie. Pojawiały się nawet przypadki, że w trakcie zajęć dochodziło do rękoczynów, czy nawet zrzucania uczniom na ręce klapy od fortepianu.

Niektóre źródła wskazują również na, odmienną od tej powszechnie funkcjonującej, przyczynę śmierci kompozytora. Powszechnie przyjęta jest teoria o gruźlicy Chopina, jednakże pojawiają się również teorie wskazujące na mukowiscydozę (zwłóknienie torbielowate).

4 komentarze »

  1. AAA pisze:

    Bardzo ciekawe!

  2. Piotr pisze:

    to najlepszy muzyk na świecie

  3. Koteł pisze:

    Ciekawy życiorys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>