Fryderyk Chopin – Wiosna z Chopinem

O Międzynarodowych Konkursach Pianistycznych im. Fryderyka Chopina

Kwiecień 30, 2013 by admin

O bezprecedensowym geniuszu muzycznym Fryderyka Chopina najlepiej świadczy recepcja jego twórczości. W XXI wieku, nie tylko nie zmalała, ale stale przyciąga wielu wielbicieli szeroko pojętej muzyki klasycznej. Tak szerokie zainteresowanie Chopinem zaowocowało powstaniem różnorodnych imprez dedykowanych artyście. Obecnie, do najbardziej prestiżowych wydarzeń tego typu jest Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który co roku organizowany jest w Warszawie.

Czynnikiem, który bez wątpienia wyróżnia ten konkurs spośród innych jest jego bogata tradycja. Konkurs ma bowiem już ponad osiemdziesięcioletnią historię, podczas której jego formuła ulegała licznym zmianom. Ciągłość tradycji przerwana była jedynie w okresie II Wojny Światowej. Głównym inicjatorem konkursu był prof. Jerzy Żurawlew (1887-1980), wybitny polski pianista i kompozytor.

Obecnie, konkurs ma wieloetapową formułę. Niekwestionowany prestiż wydarzenia powoduje, że każda jego następna edycja wiąże się z przyjmowaniem coraz większej liczby uczestników. W efekcie doprowadziło to do znacznego wydłużenia czasu trwania konkursu, który obecnie trwa nawet kilkanaście dni (w pierwszych latach był to zaledwie tydzień).

Należy wyraźnie zaznaczyć, że samo wzięcie udziału we właściwej części konkursu jest dla każdego muzyka ogromnym wydarzeniem. Prestiż imprezy i możliwość poddania własnego talentu ocenie światowej klasy muzyków jest wprost nieopisanym uczuciem, zwłaszcza dla młodych artystów. Ewentualna wygrana, lub nawet zajęcie odpowiednio wysokiego miejsca, w niemal każdym przypadku wiąże się ze zdobyciem światowej sławy, która z kolei otwiera przed laureatem możliwość zagrania na każdej scenie świata.

Ostatni konkurs odbył się w 2010 roku. Jego zwyciężczynią została Julianna Awdiejewa. Wśród laureatów nie znalazł się niestety żaden z reprezentantów naszego kraju.

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>