Fryderyk Chopin – Wiosna z Chopinem

Fryderyk Chopin – psychologia twórczości w ogólnym zarysie

Kwiecień 30, 2013 by admin

Tym, co zawsze budziło największe zainteresowanie pasjonatów, nie tylko muzycznych, ale także i wszelkich innych przejawów sztuki, jest psychologia twórczości, a ściślej rzecz ujmując – ogół okoliczności, które miały realny wpływ na powstanie danego dzieła.

Okoliczności te z reguły dzieli się na dwie podstawowe grupy – zewnętrzne (np. miejsce, w którym przebywa autor, aktualne wydarzenia historyczne) oraz wewnętrzne (wynikające z indywidualnych przeżyć twórcy w konkretnym momencie czasu). Trudno jednoznacznie stwierdzić, które z nich należy uznać za ważniejsze. Każdy twórca szeroko pojętej kultury jest innym typem psychicznym, przez co cechuje go inna podatność na dany rodzaj bodźca. Okoliczności, które mogły mieć istotny wpływ na twórczość Fryderyka Chopina nie są jednorodne, przez co bez wątpienia należałoby zaliczyć je do obu wspomnianych tu grup.

Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym czynnikiem zewnętrznym, zwłaszcza w dojrzałym okresie twórczości, było przebywanie autora na emigracji spowodowanej wybuchem powstania listopadowego. W efekcie Chopin, którego bez wątpienia należy określić mianem patrioty, zaczął komponować utwory o charakterze narodowym (najlepszym przykładem tego zjawiska może być fakt napisania „Etiudy rewolucyjnej” w 1831 roku).

Kolejnym zewnętrznym czynnikiem może być fakt przebywania w konkretnym miejscu, które z uwagi na swoje specyficzne walory, jest w stanie wprawić autora w określony nastrój i w ten silnie oddziaływać na jego proces twórczy. Przykładów w biografii Chopina odnaleźć można bardzo wiele. Jak przyznał sam autor (jednym ze swoich listów) – zawsze najlepiej pisało mu się w Nohant, domu ukochanej George Sand. Najlepszym dowodem na potwierdzenie tej tezy jest ogromna mnogość utworów powstałych właśnie w tym mieście.

Skoro o George Sand mowa – ona również, świadomie lub nie, oddziaływała na twórczość Chopina. Od najdawniejszych czasów kobieta była źródłem natchnienia artystów na całym świecie. Nic więc dziwnego, że i George Sand, ze względu na bliskość z Chopinem, stała się w pewnym momencie jego muzą.

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>