Fryderyk Chopin – Wiosna z Chopinem

Podstawowe etapy twórczości Fryderyka Chopina

Kwiecień 30, 2013 by admin

Nie ulega wątpliwości, że Fryderyk Chopin pozostawił po sobie niezwykle bogaty dorobek artystyczny. Niesamowity kunszt i talent kompozytorski autora sprawił natomiast, że dorobek ten do dziś trudno poddać jednoznacznej ocenie. Chopin korzystał bowiem z bardzo szerokiego wachlarza różnorodnych stylów i gatunków muzycznych, przez co dla wielu utworów ciężko znaleźć odpowiedni punkt odniesienia, który umożliwiłby bezwzględnie obiektywną krytykę. Spróbujmy zatem wydobyć najistotniejsze cechy najważniejszych etapów twórczości Chopina.

Jeśli chodzi o pierwszy z nich, badacze twórczości kompozytora są zgodni, że obejmuje on utwory powstałe do roku 1830, a więc niemal dokładnie do momentu, kiedy Fryderyk rozpoczął studia w warszawskiej Szkole Głównej Muzyki. Zasadniczą cechą twórczości tego okresu są nawiązania do kultury dworskiej i wiejskiej, z którymi młody Chopin obcował niemal na co dzień. Daje się tu również zaobserwować wyraźną inspirację wczesnoromantycznym stylem „brillant”. Kolejną ważną cechą jest klasyczny dobór form – pojawiają się koncerty, ronda, a także mazurki i polonezy. Liczne utwory wykazują również charakter narodowy.

Kolejny okres twórczości Chopina obejmuje swoim zasięgiem okres do 1839 roku i powszechnie nazywany jest dojrzałym etapem twórczości kompozytora. Wraz z pójściem na studia, zaczyna wyraźnie krystalizować się wybitny i niezwykle indywidualny styl autora. Nie jest on już tak silnie związany ze wspomnianym „brillant”. Od tego momentu Chopin z dnia na dzień staje się pełnoprawnym przedstawicielem romantyzmu, uznanym przez wszystkie najważniejsze środowiska muzyczne ówczesnej Europy. Najistotniejszymi utworami tego okresu są dwa cykle etiud, ballady i nokturny.

Ostatni okres twórczości kompozytora mieści się w ramach lat 40-tych XIX wieku. Najbardziej charakterystycznym elementem twórczości tego okresu jest wyraźna tendencja do znacznego rozbudowywania podstawowych form muzycznych, co z kolei stało się źródłem niechęci znacznej części dotychczasowych wielbicieli jego twórczości.

 

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>