Fryderyk Chopin – Wiosna z Chopinem

Pomniki Chopina w Polsce, część 1

Styczeń 30, 2016 by Magda

chopin-popiersie

O tym, że Fryderyk Chopin był jednym z najwybitniejszych Polaków, wie każdy. O tym, że zasłużył się swoją twórczością w propagowanie polskości, w walkę o nią oraz pragnąc dodawać otuchy swym rodakom w chwili, kiedy Polska doświadczała bardzo trudnych chwil, także wie każdy. I jak przystało na wdzięczny naród, Polacy bardzo chętnie i bez zbędnych dyskusji stawiają wybitnemu artyście pomniki. I tak, Fryderyk Chopin został ponad dziesięć razy wykuty w kamieniu czy odlany w żelazie, by cieszyć mieszkańców swoją „obecnością”.
Pomnik Fryderyka Chopina można podziwiać między innymi w Dusznikach-Zdroju. Postument został umiejscowiony w Parku Zdrojowym, a jego powstanie datuje się na rok 1976. Autorem jest Jan Kucz. Co ciekawe, pomnik został zaprojektowany zgodnie z potrzebami brytyjskiej Polonii, jednak ostatecznie stanął w Dusznikach-Zdroju.
Innym miastem mogącym pochwalić się posiadaniem pomnika Fryderyka Chopina są Gliwice. Tutaj pomnik stoi w Parku imienia Chopina. chopin-napisZostał wzniesiony 17 czerwca 1949 roku w ramach obchodów stulecia śmierci kompozytora. Autorami są Zygmunt Acedański, projektant rzeźby, oraz Jan Wysocki, który zaprojektował brązowy medalion, który następnie stworzono w odlewni artystycznej GZUT. Sam pomnik zbudowany jest z białego, śląskiego marmuru. Składa się z cokołu o wymiarach podstawy 4,10 x 2,92 m, pilastrów bocznych, które dostawiono do cokołu, o wymiarach 0,75 x 0,35 x 4 m. Wysokość ogólna pomnika wynosi 6,25 m. Brązowy medalion, przedstawiający lewy profil wybitnego kompozytora, mierzy niecały metr. Na pomniku widnieje napis „Fryderyk Chopin 1849 1949”.
Naturalnie wiele polskich miast ufundowało Chopinowi pomniki, w tym także Kraków czy Poznań. W Krakowie na Plantach znajduje się najstarszy w tym mieście pomnik artysty. Jego powstanie datuje się na rok 1888, kiedy to na placyku za kościołem Reformatów wzniesiono pomnik, którego autorem był Władysław Marcinkowski. chopin-pomik-parkPomnik został rozebrany w 1931 roku, jednak po to, by stanął okazalszy egzemplarz. Plany pokrzyżowała wojna. Pamiątka artysty składała się z granitowego cokołu oraz brązowego popiersia kompozytora. Całość została podpisana „Chopin 1809-1849”. W Krakowie znajduje się jeszcze jeden pomnik Chopina – na Woli Justowskiej w południowej części Parku Decjusza. Stanął on tam w 2005 roku jako dzieło Bronisława Chromego.
Pomnik Chopina w Poznaniu stoi w parku imienia Fryderyka Chopina. Pamiątka ta została odsłonięta w 1923 roku w Parku im. Stanisława Moniuszki. Autorem popiersia był Poznaniak, Marcin Rożek. W czasie wojny pomnik został ukryty, by po okupacji znów zająć należne mu miejsce, tym razem w parku imienia kompozytora. Ponieważ pomnik w 1997 roku poważnie ucierpiał, po naprawie przeniesiono go do Sali Białej Urzędu Miasta, a w parku stanęła kopia.
Również mniejsze miejscowości mogą poszczycić się własnymi pomnikami Chopina. Jeden z nich stoi w nadmorskim parku w Ustce. Przedstawia on kompozytora idącego w stronę morza. Jego autorką jest Ludwika Nitschowa, która jest autorką między innymi warszawskiej syrenki. Pomnik odsłonięto 23 czerwca 1979 roku.

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>