Fryderyk Chopin – Wiosna z Chopinem

The Chopin Project

Czerwiec 30, 2018 by Magda

The-chopin-project

The Chopin Project to niekonwencjonalna próba powiązania kompozycji Chopina z muzyką XXI wieku. Album autorstwa Ólafura Arnaldsa jest niecodzienną płytą, która się spodoba każdemu melomanowi, a w szczególności fanom wszystkiego co związane ze sławnym kompozytorem.

Ólafur-ArnaldsPłyta autorstwa Ólafura Arnaldsa oraz pianistki Alice Sary Ott zawiera dziewięć pozycji, wśród których znajdują się własne kompozycje autorów oraz interpretacje utworów Fryderyka Chopina. Pianistka Alice Sary Ott jest muzykiem niemiecko-japońskiego pochodzenia. Współpracuje ona z najlepszymi orkiestrami na całym świecie, a jej kontakt z utworami polskiego kompozytora jest już kolejnym z rzędu. Pan Arnalds pochodzący z Islandii jest natomiast producentem, kompozytorem oraz kierownikiem artystycznym całego projektu, wprowadzającym nieco elektronicznych modyfikacji w cały projekt. Jaki cel przyświecał autorom płyty? Głównie chcieli pokazać, iż da się pokazać muzykę chopinowską w nieco innym świetle. Sam Arnalds w wywiadach podkreślał, iż jako dziecko słuchał utworów polskiego kompozytora i z własnej, nieco egoistycznej potrzeby, chciał usłyszeć je na nowo. Zastawiał się dlaczego muzyka Chopina zawsze jest nagrywana w ten sam sposób i nikt nie chce jej nagrać w inny sposób. W końcu podczas długiej podróży pomyślał czemu nie nagrać jej samemu. W sposób niekonwencjonalny wykorzystał mikrofony oraz pianino, dzięki czemu słuchacz ma wrażenie, iż siedzi obok autorów i przeżywa te same doświadczenia.

Alice-Sara-OttObecna technologia przyzwyczaiła słuchaczy do bezbłędnych i czystych nagrań. Można powiedzieć, iż są one niemalże sterylne. Natomiast Ólafur Arnalds postanowił pokazać, że w swoim projekcie mogą pojawiać się pomyłki i potknięcia, które są czymś ludzkim oraz dowodem podejmowania ryzyka. Dzięki wykorzystaniu do nagrań zwykłego pianina, a nie najwyższej klasy sprzętu , Islandczyk pokazał że Chopin był genialnym kompozytorem. Materiał znajdujący się na krążku jest bardzo spójny dzięki połączeniom kwintetów smyczkowych, fortepianu oraz syntetyzatora. Album otwiera własna kompozycja autora pt. Verses, która jest wyrazem osobistej interpretacji będącej mocno osadzoną w jego stylistyce. Kolejny utwór z płyty potwierdza, iż album jest poświęcony muzyce Fryderyka Chopina. Kolejne utwory należy słuchać jako nierozdzielną całość, ponieważ są tak mocno ze sobą związane. Płyta jest dla każdego lubiącego połączenie klasyki z nowoczesnością w nieco innym, niecodziennym wydaniu.

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>