Fryderyk Chopin – Wiosna z Chopinem

Ponadczasowość Chopina

Czerwiec 30, 2017 by Magda

pianino

Twórczość znakomitego polskiego kompozytora i pianisty, Fryderyka Chopina, znana jest większości dobrze wykształconych ludzi na świecie. Jego aktualność, wrażliwość oraz melodyjność utworów zachwyca po dziś dzień, wciąż pokazując nam nowe możliwości słuchania, rozumienia, odczytywania jego dzieł. Mało tego, jego twórczość odbijała się szerokim echem po innych dziedzinach sztuki i kultury.
Muzyka Chopina miała silny wpływ na sztukę przełomu XIX i XX wieku. W ostatnich dekadach ubiegłego stulecia była poddawana nowym problemom badawczym, które opisywały nie tylko relacje ciągłości w historii muzyki i estetyki. paletaRecepcja rozumiana jest jako odbicie, refleks, jaki jest rzucany na muzykę oraz na inne sztuki, a także oddziaływanie społeczne na świadomość muzyczną całych pokoleń. Rezonans natomiast ma być w rozumieniu badaczy muzyki i muzykologów przejmowaniem środków kompozytorskich oraz cech twórczości poprzez kolejne pokolenia muzyków. Jak rozpoznać rezonans? Poprzez wierne transkrypcje na inne środki wykonawcze, albo swobodne opracowania, w których mieści się także collage, wariacja czy innego typu reminiscencja danego dzieła. To także dzieła typu homage, które poświęcone są pamięci kompozytora. Oczywiście czas, jaki upływa między śmiercią kompozytora a jego następcami, tudzież swego rodzaju fanami, ma wpływ na kształt dzieł kolejnego pokolenia. To także swego rodzaju emocjonalne nastawienie do pierwowzoru muzycznego.
Muzyka Chopina była źródłem inspiracja, z których korzystali współcześni mu kompozytorzy, ale największe oddziaływanie jego utworów wpłynęło na muzykę kolejnych pokoleń. Naśladownictwu poddano melodykę, ekspresję czy charakterystyczne środki harmoniczne. Liczni kompozytorzy nawiązywali do gatunków, w których komponował Chopin. klawiszeUtożsamiano się z postawą estetyczno-poetycką kompozytora czyli postrzeganiem muzyki jako mowy dźwięków, z elementami ludowymi będącymi tworzywem czy utrzymaniu równowagi między formą a ekspresją. Trudno się dziwić. Innowacyjność i geniusz dzieł słynnego Polskiego kompozytora stanowiły i nadal stanowią inspirację dla młodego pokolenia. Powstał nawet swego rodzaju ruch oporu przeciw lawinowej wręcz fali kopii dzieł Chopina. Marzycielskość, tkliwość czy słodycz zawarta w dziełach wielkiego rodaka nie jest łatwa do naśladowania, a tym bardziej mierne są rezultaty usilnych prób jej skopiowania.
Kopiowanie twórczości Chopina miało wiele pobudek. Jedni chcieli być zapamiętani jako naśladowcy Chopina, inni robili to dla pieniędzy czy poklasku. Łatwość i melodyjność kopii utworów Chopina sprawiała, że stawały się one bardzo popularne, zwłaszcza, że zapotrzebowanie na nauczycieli gry na fortepianie raczej nie malała.

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>