Fryderyk Chopin – Wiosna z Chopinem

Wakacje Chopina

Kwiecień 30, 2019 by Magda

fryderyk

Okres wakacyjny w życiu Fryderyka Chopina był bardzo ważny. Nie tylko dla niego, ale również dla jego rodziny. To właśnie wyjazdy wakacyjne ukształtowały Chopina jako muzyka i w przyszłości jako młodzieńca.

geniusz-chopinLetnie podróże wakacyjne do majątków rodzinnych kolegów przyszłego kompozytora odegrały duże znaczenie w życiu Chopina. Tam zapoznał się z muzyką wiejską. Wiadomym jest, że odwiedzał Żelazową Wolę, więc zapewne również posiadłości Skarbków. Miejsce swojego urodzenia odwiedził w roku 1823 roku. Dwa lata później był w tym samym miejscu w trakcie świąt Bożego Narodzenia, a w roku 1826 spędził tam Sylwestra wraz z siostrą Ludwiką. Jeszcze przed opuszczeniem Polski w roku 1830 ostatni raz odwiedził Żelazową Wolę. Lato roku 1824 spędził natomiast w Szafarni w majątku rodziców szkolnego kolegi Dominika Dziewanowskiego. Tam zaczął redagować Kurier Szafarski, w którym to podpisywał się anagramem swojego nazwiska – Pichon. Pisał o wydarzeniach miejscowych, a któregoś razy gdy panna Ludwika Dziewanowska ocenzurowała jeden tekst, ten napisał „Proszę bardzo cenzora Nie krępować mi ozora”.

ChopinOdwiedzał również Gulbiny, Sokołowo czy Ugoszcz. Lubił oglądać ludowe obrzędy czy przysłuchiwać się miejscowym muzykom. Szafarnię odwiedził jeszcze co najmniej jeden raz. W roku 1826 roku wraz z matką dotarł do Duszniki jadąc przez Kalisz i Wrocław. W Dusznikach przebywała dla poprawy zdrowia Emilia oraz Ludwika Skarbek. Właśnie w tym miejscu muzyk dał dwa koncerty. Kolejne wakacje Chopin spędził w Kowalewie koło Płocka, a potem kierując się do Gdańska. Złożył też wizytę w Antoninie, w pałacu myśliwskim Antoniego Radziwiłła, który był zamiłowanym muzykiem, wiolonczelistą, śpiewakiem i kompozytorem, m.in. pierwszej muzyki do „Fausta” Goethego. Książę zachwycał się talentem Chopina. W roku 1828 wakacje spędził w Sannikach gdzie pracował między innymi nad kolejnymi utworami. Miał tam dostęp do dobrego fortepianu, dzięki czemu mógł ćwiczyć i komponować.

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>