Twórczość Fryderyka Chopina jest znana na całym świcie. Jego utwory stały się kwintesencją muzyki romantycznej i fortepianowej. Ile romantyzmu było w muzyce tego wirtuoza fortepianu?
Pośród niemalże 240 utworów Chopina, ponad 200 to kompozycje wyłącznie fortepianowe. Proces twórczy u kompozytora przebiegał w 2 fazach: improwizacyjno-spontanicznej (pierwszy rzut utworu) i refleksyjnej (kształt ostateczny). Właśnie te utwory, które przeszły przez obie fazy, przeznaczał Chopin do wydania (166 zgrupowanych w 65 opusach); pozostałe (71) funkcjonowały w obiegu towarzyskim. Fryderyk Chopin wypowiadał się poprzez zastane gatunki klasyczne oraz tworzył nowe – pewne ich rodzaje (mazurki, polonezy, nokturny, ballady) wiązano szczególnie silnie z wyobrażeniem chopinowskiego stylu. Twórczość Chopina obejmuje utwory taneczne (ogółem 101), od miniatur na wpół użytkowych po koncertowe poematy taneczne: polonezy (7 opusowanych + 9 bez opusu), które ze względu na akcenty heroiczne odgrywały nierzadko rolę symboliczną. Dalej są mazurki komponowane przez całe życie jako rodzaj dziennika intymnego, będące swoistą syntezą mazura, kujawiaka i oberka oraz walce (8 + 11), wyrażające przesublimowaną atmosferę warszawskich i paryskich salonów
Mamy również wielkie formy romantyczne, arcydzieła pianistyczne, komponowane wyłącznie w latach tzw. wielkiej syntezy romantycznej: ballady (4), będące przeniesieniem na fortepian idei ballady wokalnej; scherza (4) o ekspresji fantastyczno-ludycznej. Dodatkowo znajdziemy jeszcze fantazje, sonaty, z których część to klasyczna forma romantycznej idiomatyki balladowej. Były również pieśni, które nie zostały wydane za jego życia, a pisane do polskich poetów romantycznych takich jak Adam Mickiewicz, Witwicki, Krasiński czy Pol.
Dodaj komentarz