Fryderyk Chopin – Wiosna z Chopinem

Chopin w Chinach cz. 1

Marzec 1, 2019 by Magda

7074972979_bdde836993_z

Fryderyk Chopin to Xiao Bang. Tak właśnie określają go melomani chińscy. Xiao Bang jest niezwykle popularny w jednym z największych krajów świata. Przed wojną jego nazwisko było znane tylko wykształconym elitom. Dzisiaj Chopin jest rozpoznawalny już nawet w niewielkich miejscowościach. Taką mamy światową markę.

Muzyka Chopina w Chinach jest obecna od lat trzydziestych ubiegłego wieku. Wtedy to w Chinach osób z talentem nie brakowało, a przebywający tam Europejczycy, nie lubili zmian i woleli słuchać muzyki ze Starego Kontynentu. W Szanghaju rozbrzmiewała muzyka europejska w tym Fryderyka Chopina. Zmiany nastąpiły podczas agresji japońskiej. Chińczycy jednak potrafili czytać między nutami utworów kompozytora: „Okoliczności powstania popularnych polonezów i mazurków były łączone z ówczesną sytuacją polityczną w Chinach. Autochtonom zdecydowanie odpowiadał charakter tych kompozycji, a zorientowani wiedzieli, że Polska za życia Chopina znajdowała się pod obcymi zaborami, podobnie jak Chiny w latach 30. – wówczas znaczna część kraju znajdowała się pod japońską okupacją. Muzyka Polaka była ceniona za swój narodowy charakter” – takie wyjaśnienia przekazał swego czasu profesor Yu Runyang, rozpoznawalny znawca muzyki 4015931462_10065a8f2e_zChopina w Chinach. Po zdobyciu władzy przez komunistów w Chinach, Chopin nie został zakazany. Władze pozwalały na wyjazdy studentów zagranicę do krajów bratnich. Chińczycy również mogli brać udział w konkurach pianistycznych pod warunkiem, że odbywały się w państwach boku sowieckiego. Jednym z pierwszych był Fu T’Sung, który trafił do najwybitniejszego pedagoga chopinisty – profesora Zbigniewa Drzewieckiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Fu T’Sung nie mógł nie odnieść sukcesu. W 1955 roku na sławnym przybyciem belgijskiej królowej Elżbiety Gabrieli Bawarskiej 5. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina zajął trzecie miejsce, bezapelacyjnie najlepiej interpretując mazurki.

W 1960 roku w 150-lecie urodziny kompozytora w Chinach zorganizowano serię koncertów oraz spotkań. Chiny zalała fala muzyki Fryderyka Chopina. W latach 1966-1976 muzyka Banga została surowo zakazana, jednak po okresie rewolucji powróciła do łask władz. W kolejnych latach muzyka polskiego kompozytora tylko 703677521_d18952815b_zzyskiwała na popularności. W latach 90-tych rząd chiński wykupił prawa do filmu A song to remember, który był puszczany studentom na uniwersytetach w całym kraju. Obecnie w Saznghaju znajduje się największym na świecie pomnik Chopina. Ma 7 metrów, a jego autorką jest Lu Pin, która była absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zgodę na budowę pomnika naszego rodaka potraktować należy jako wyróżnienie. Dotychczas tylko dwóch cudzoziemców otrzymało ten honor: Chopin i Puszkin.

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>