Fryderyk Chopin – Wiosna z Chopinem

Epoka Chopina cz. 1

Grudzień 31, 2018 by Magda

chopin

Chcąc porównać związek biografii Chopina z jego epoką należy wziąć pod uwagę wymiar historyczny oraz krąg zjawisk artystycznych i stylów jakie miały wpływ na losy kompozytora oraz podstawę jego twórczości . By tego się dowiedzieć zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

chopin-i-przyjacieleBiorąc pod uwagę uwarunkowania historyczne należy wiedzieć iż lata dwudzieste XIX wieku to okres szczególny dla stolicy Królestwa Polskiego. Państwo zachowywało pozory systemu Konstytucyjnego oraz swobód obywatelskich pod rządami Wielkiego księcia Konstantego który był namiestnikiem cara Mikołaja I. Chopin jako świadek ówczesnych wydarzeń nie mógł nie dostrzec fali narastającego sprzeciwu wobec rosyjskiego zaborcy. Ten sprzeciw często wyrażany był poprzez uczestnictwo w tajnych stowarzyszeniach takich jak towarzystwo patriotyczne . Co prawda nie dysponujemy żadnymi świadectwami i Chopin uczestniczył jednym z takich organizacji, ale trudno jest założyć iż idee owych stowarzyszeń nie docierały do uszu Chopina. Niezależnie od nastrojów targających ówczesną Warszawą można przyjąć, iż był to okres dla kompozytora bardzo bogaty w doświadczenie artystyczne oraz próby znalezienia własnej postawy oraz stylu. Ówczesne życie w Królestwie Polskim pozwoliło Chopinowi na czerpanie z dawnych oraz nowych stylów. Spośród wydarzeń które najmocniej dotknęły Chopina należy wymienić upadek powstania listopadowego w 1831 roku. To bolesne doświadczenie nie tylko dla Chopina ale również dla wszystkich Polaków kładł okres marzeniom o suwerennej ojczyźnie. Właśnie to wydarzenie wstrząsnęło Chopinem najbardziej i przesądziło o jego decyzji o opuszczeni rodzinnego kraju. Chopin w tym samym dołączył do fali uchodźców Polski którzy po utraceniu nadziei o niepodległej Polsce w obawie przed zniewoleniem oraz represjami ówczesnej władzy podążali do Francji by skupić się tam na walce niepodległościowej w ten czy inny sposób.

chopinDrugim tak ważnym wydarzeniem historycznym w życiu Chopina był początek w 1848 roku kiedy był on świadkiem wybuchu rewolucji lutowej w Paryżu. Wtedy to właśnie docierały do niego wiadomości echa Wiosny Ludów w Polsce o Wielkopolskim powstaniu oraz o chłopskich rozruchach w zaborze austriackim. Właśnie z tymi wydarzeniami Chopin wiązał wielkie nadzieje. Burzliwe wydarzenia paryskie w znaczny sposób odbiły się na sytuacji materialnej i kompozytora. Głównie z przyczyn zmniejszenia liczby jego uczniów. właśnie to ten fakt przypieczętował decyzja o wyjeździe do Anglii oraz wpłynął bezpośrednio na pogarszający się stan zdrowia kompozytora.

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>