Fryderyk Chopin – Wiosna z Chopinem

Sylwetka Chopina

Luty 28, 2018 by Magda

Fortepian

Wiele źródeł opisuje życie Fryderyka Chopina w bardzo schematyczny sposób, w głównej mierze skupiając się na jego twórczości oraz romansowaniu z kobietami. Rzadko możemy znaleźć informacje a temat tego jakim człowiekiem był ten niezwykły artysta. Dzisiaj postaramy się państwu przybliżyć sylwetkę jednego z największych kompozytorów w historii świata.

ChopinChopin kojarzony jest w głównej mierze z duszą romantycznego artysty. Taką osobę najczęściej możemy zrównać z osobą piękną, z wielką pasją o duszy nieskazitelnej, pełnej sentymentalnej muzyki. Prawda jest taka, że Chopin taki nie był. Po pierwsze nie był sam w sobie przystojnym mężczyzną, wystarczy spojrzeć na jakikolwiek portret artysty. Jego życie pozbawione było dramaturgii czy ogromnych pasji. Nie wierzył on swój geniusz, pozbawiony był górnolotnych uczuć czy tak przypisywanego artystom romantycznym idealizmu. Jego muzyka jest genialna, jednak by ją zrozumieć należy nieco mocniej wytężyć swój umysł, przez co uchodzi za muzykę trudną. Fryderyk nie zostawił po sobie żadnego potomka, czy nawet żony, którzy byli by w stanie przekazać z pierwszej ręki informacje na temat jego życia prywatnego. Wszelkie biografie na jego temat opierają się na często nieco spaczonych danych i informacjach. Prywatne dokumenty Chopina albo uległy zniszczeniu albo rozproszeniu podczas następujących po jego śmierci wojnach. W związku z powyższym często autorzy opisujący jego żywot opierają się na spekulacjach lub zwyczajnie zmyślają by tylko zainteresować czytelnika swoim dziełem. Każda nacja: Francuzi, Niemcy, Polacy czy polscy Żydzi usiłowali przedstawić go jako kompozytora wywodzącego się z ich a nie innych korzeni. Minęło prawie sto lat za nim ktoś przytomny zajrzał do ksiąg parafialnych by dowiedzieć się, iż Chopin był wnukiem nieźle prosperującego gospodarza wiejskiego.

PianinoChopin wychowywał się w domu, który był oazą spokoju, porządku i obyczajności. Gdyby nie było w nim dzieci można by rzec, iż był nudny i nieciekawy. Jednak w takim domu wychowywał się przyszły kompozytor, co przynosiło mu wiele korzyści. Fryderyk był wątłym dzieckiem, chociaż nie aż tak jak opisują go niektóre źródła. Chopin potrzebował unormowanego oraz zdrowego trybu życia, który w jego domu był zapewniony. Młody artysta był zwyczajnym dzieckiem, które nie płakało na dźwięk fałszu zagranego przez kogoś na fortepianie. Takie informacje, które pojawiają się w źródłach są raczej przesadzone i wyssane z palca. Oczywiście jego wielki talent objawił się we wczesnym dzieciństwie, jednak bez pomocy rodziców mógł on się nigdy nie ujawnić szerszej publiczności. Chopin nie był pracowitym dzieckiem. Jak pisał jego ojciec Mikołaj, Fryderyk spędzał przy klawiszach ledwie godzinę, gdy jego rówieśnicy spędzali przy nic całe dnie. Dzięki niekonwencjonalnemu nauczaniu młody Chopin wybierał własną drogę, niekoniecznie tą dyktowaną przez książki. Takie wychowanie wykształciło w nim umiłowanie duchowi osiemnastowiecznemu, z którego czerpał smak i inspiracje muzyczne.

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>