Fryderyk Chopin – Wiosna z Chopinem

Chopin – a może urodził się w 1909 roku?

Marzec 31, 2018 by Magda

nuty

Wszyscy wiemy, iż Chopin urodził się w 1810 roku. Jednak istnieją pewne argumenty za tym by uznać, iż data ta jest błędna, a jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów, ba jeden z najwybitniejszych kompozytorów na całym świecie urodził się rok wcześniej.

pianoJakie istnieją argumenty za datą 1809 roku? Pierwszych z nich jest to, iż Fryderyk Skarbek mógł być ojcem chrzestnym Fryderyka jedynie w roku 1809, ponieważ w kolejnym roku przebywał na studiach w Paryżu. Oczywiście mógł być ojcem chrzestnym w kolejnym roku za pośrednictwem Franciszka Grembeckiego. Jednak zgodnie ze zwyczajem taki fakt powinien zostać odnotowany w akcie chrztu czego nie dało się zauważyć. W takim przypadku data 1809 roku jest bardziej prawdopodobna. Następnie źródła ukazują, iż pewien niemiecki autor, opisany nazwiskiem Hedleya wysuwał przypuszczenie, że ojciec Fryderyka, chcąc uniknąć kary za niezgłoszenie urodzin dziecka w prawidłowym terminie, specjalnie podał rok 1810 zamiast rzeczywistej daty o cały rok wcześniejszej, to jest 1 marca 1809 r.To bardzo istotny argument, gdyż w każdym przypadku Mikołaj naruszył obowiązujące prawo cywilne. Wprowadzony 22 lipca 1807 roku Kodeks Napoleona wyraźnie zobowiązywał ojca dziecka do zarejestrowania go w księgach stanu cywilnego nie później niż trzy dni po urodzeniu. Kolejnym argumentem za rokiem 1809 jest pewne wydarzenie z życia Chopina. Zegarek, który Fryderyk otrzymał w 1820 r., świadczyć miał za rokiem 1810, jednak argument ten jest najprawdopodobniej mylny, ponieważ obliczenia roku urodzenia na podstawie wieku danej osoby są błędne. Należy zauważyć, iż wygrawerowana na zegarku data dotyczy momentu, gdy Fryderyk miał by ukończone 9 a nie 10 lat ,a zwyczajowo, także w języku francuskim, osoba dziesięcioletnia to osoba, która obchodziła już swoje dziesiąte urodziny. Oczywiście, w tej konkretnej sytuacji małego dziecka, argument ten nie jest wiodący, ale dość precyzyjnie wskazuje na rok 1809.

gra-pianoNastępnie w okresie od sierpnia 1808 do grudnia 1809 r. w parafii brochowskiej, nie prowadzono zapisów metrykalnych, co umknęła wielu badaczom tematu urodzin kompozytora. Dotyczy to księgi kościelnej, w której numeracja kart jest ciągła i prawidłowa, co wskazuje na to, że nikt nie usuwał wpisów z tego okresu. Nie jest to argument przybijający gwóźdź nad całą dyskusją jednak wskazuje na to, iż nie wszystkie wątki są pewne. Data urodzin Chopina została utrwalona jako rok 1810. Czy na pewno? Czy w 100% można stwierdzić, iż nie był to roku 1809? Trudno powiedzieć. Dla nas sprawa nie została do końca wyjaśniona. Możliwe, że nigdy nie zostanie.

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>