Fryderyk Chopin – Wiosna z Chopinem

Kobiety Fryderyka Chopina

Luty 12, 2014 by Magda

chopin-museum

Jak wiadomo w życiu każdego mężczyzny pojawiają się przeróżne kobiety, które mają wpływ na dalszy jego los, tak samo było w życiu Fryderyka Chopina.
Pierwszą miłością i obiektem młodzieńczej fascynacji była Konstancja Gładkowska, którą poznał prawdopodobnie podczas studiów w Szkole Głównej. Była to jego nieśmiało skrywana miłość, która tak naprawdę nigdy nie rozkwitła. Po rozstaniu Chopin długo przeżywał tą rozłąkę, a także późniejszy ślub Konstancji z Aleksandrem Grabowskim.
Kolejną ważną kobietą w jego życiu była Delfina Potocka, dzięki której mógł poszerzyć swoje kontakty wśród arystokracji, ucząc gry na pianinie dworskie damy. Potocka była częstym gościem Chopina, co powodowało, że spekulowano, iż łączy ich namiętny związek. Wyklucza jednak temu zachowana korespondencja, ale o wielkiej przyjaźni świadczy zadedykowanie Delfinie Koncert fortepianowy f-moll op. 21.
Jednym z poważniejszych kroków w życiu Chopina był związek z Marią Wodzińską, którą obdarzył tak ogromnym uczuciem, że postanowił się jej oświadczyć. Fryderyk z Marią znali się od najmłodszych lat, nawet wyjeżdżając utrzymywał z nią kontakt, cały czas Chopin będąc w Paryżu utrzymywał korespondencję z Marią. Niestety do małżeństwa nie doszło, ponieważ ojciec Marii nie wyraził zgody na to małżeństwo. Po tym wielkim rozczarowaniu pianista jakby stracił nadzieję na szczęśliwe małżeństwo.
George-SandBędąc jeszcze narzeczonym Marii poznał George Sand, która odegrała najważniejsze miejsce w życiu Fryderyka. Baronowa silnie obdarzyła uczuciem Fryderyka i przez wiele miesięcy zabiegała o jego względy, kiedy wreszcie zdecydował się na związek z nią, kobieta musiała jednak zaakceptować wciąż drzemiące w sercu Fryderyka uczucie do starej miłości. Związek opierał się na wzajemnym zaufaniu i trosce. Kompozytor uczuciem obdarzył także dzieci wybranki. Jednak po ośmiu latach związku, para postanowiła się rozstać. Po owym rozstaniu kompozytor żył już tylko dwa lata.
W czasie po zakończeniu związku z długoletnią partnerką Fryderyk poznał dużo nowych osób w tym Jane Wilhelina Stirling. Przyjaźń z ową kobieta pomogła Chopinowi na pozbieranie się, bowiem Jane organizowała mu koncerty w Anglii i Szkocji. Nowa przyjaciółka robiła wszystko by po jego twórczości został ślad. Dlatego przechowywała i zakupiła większość jego dzieł, dedykacje, które później ofiarowała rodzinie i przyjaciołom kompozytora.
Widać, że życiu Chopina kobiety odgrywały ogromną rolę, co nie wątpliwie wpłynęło na jego twórczości.

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>