Fryderyk Chopin – Wiosna z Chopinem

Chopin inspiracją

Październik 31, 2018 by Magda

pianista

Fryderyk Chopin jest chyba jednym z najlepiej rozpoznawalnych polskich muzyków. Jego utwory znają wszyscy absolwenci szkół muzycznych oraz wielcy pianiści, którzy wychowywali się na jego twórczości. Kim są osoby, które inspirowały się muzyką chopinowską? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

chopinNajbardziej znanym konkursem chopinowskim jest Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który to odbywa się co pięć lat w Warszawie. Jego pierwsza edycja miała miejsce już w 1927 roku. Właśnie ten konkurs był i jest niemalże wylęgarnią świetnych talentów muzycznych, które inspirowały się twórczością Fryderyka Chopina. Jedną z taki osób jest Krystian Zimerman, który to już w wieku 17 lat otrzymał swoje pierwsze wyróżnienie zwyciężając w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ludwiga van Beethovena w Hradcu Králové. Dwa lata później był już na podium zdobywając główną nagrodę w chopinowskim konkursie. Zimerman to muzyk niecodzienny. Czemu? Otóż interesuje się nie tylko muzyką, ale również instrumentami samymi w sobie. Bada on budowę fortepianu, akustykę sal koncertowych, a sam bardzo rzadko koncertuje czy wydaje swoją twórczość na trwałych nośnikach. Jego twórczość natomiast charakteryzuje się dużą dozą indywidualizmu, przez co jest w centrum uwagi w świecie muzycznym. Niektóre jego decyzje są ekscentryczne. Przykładowo nie koncertuje, a nawet nie jeździ do Rosji ponieważ rząd rosyjski nie zajął jasnego stanowiska w sprawie Katynia. Nie odwiedza również USA. Dodatkowo potrafi przerwać koncert jeżeli ktoś nagrywa jego występ telefonem czy kamerą.

pomnik-chopinaInną niezwykle popularną osobą, która inspirowała się również Chopinem jest Ewa Pobłocka. Jako córka śpiewaczki Zofii Janukowicz-Pobłockiej koncertowała już na całym świecie. Odwiedzała stolice europejskie, Azję, Australię oraz obie Ameryki. Współpracowała z największymi symfoniami na świecie – London Symphony Orchestra, Bayerischer Rundfunkorchester, Orkiestrą Filharmonii Narodowej i Sinfonią Varsovią. Zarówno Ewa Pobłocka jak i Krystian Zimerman są niejako dziećmi Chopina, nie tymi prawdziwymi, ale jednak niemalże wychowywanymi przez niego, przez jego muzykę i twórczość. Bez niego możliwe, że w ogóle nie interesowaliby się muzyką, fortepianem, twórczością. W przyszłości to właśnie o nich będzie się mówiło głośno, możliwe że nasze wnuki czy prawnuki właśnie o nich będą czytać w książkach. To tylko pokazuje jak duży wpływ wywierał i wywiera obecnie Fryderyk Chopin na ludzkość i społeczeństwo.

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>