Fryderyk Chopin – Wiosna z Chopinem

Chopin – coś o czym mogłeś nie wiedzieć

Lipiec 16, 2014 by Magda

sygnatura-chopina

Chopin był osobą dowcipną, pogodną, delikatną i dobrze wychowaną. W latach młodości, poza uczęszczaniem do szkoły, chadzał również do opery, zachwycał się ludowymi pieśniami oraz brał udział w chłopskich weselach i dożynkach. Od cara Aleksandra I otrzymał pierścień z brylantem, po tym jak car usłyszał kilka utworów Fryderyka. Wiele jest ciekawostek oraz informacji dotyczących Chopina, oto garść z nich.
Wiadomo, iż Chopin utrzymywał się głównie z udzielania lekcji muzyki dla arystokracji i osób, które było na to stać. Wielu osobom się to nie podobało, a jedną z nich był nie mniej sławny Adam Mickiewicz, który zarzucał Fryderykowi, iż marnuje swój czas i talent „wycierając się po salonach”. Mickiewiczowi zdarzyło się nawet raz zbesztać kompozytora za granie dla arystokracji, kiedy swoim talentem mógłby porywać tłumy. Chopin będąc osobą inteligentną i znając poetę udobruchał go grając mu ludowe kompozycje. Chopin był osobą nadmiernie dbającą o swój wygląd, znał wszelkie trendy paryskiej mody i nigdyzdjecie-chopina nie zdarzyło się mu oszczędzać na ubraniach. Był dowcipny, zdawał się być duszą każdego towarzystwa, jednak w ten sposób chciał tylko odwrócić uwagę od swoich trosk.
W rzeczywistości był osobą skrytą, samotną i żyjącą z dala od rodziny. Dbając o swój wygląd również chciał zakryć mocne niedoskonałości swojej postury. Mając około 170 cm wzrostu, ważył tylko 43 kilogramy. Przez wiele lat towarzyszką Chopina była pisarka George Sand, którą oskarżano o nadwyrężenie zdrowia wątłego muzyka podczas miłosnych igraszek. Oskarżania były niesłuszne, gdyż Chopin stronił od bliskości cielesnej – w jednym ze swych listów, Sand napisała do przyjaciółki, iż przez lat 9 wiodła życie przy Fryderyku pozbawione seksu. Mimo to Chopin był zazdrośnikiem, a temperamentna poetka nie lubowała się w monogamii, czego wynikiem było rozstanie, które Chopin przeżył nadmiernie ciężko. Gdy kompozytor umierał, walcząc o każdy haust powietrza, jego ciało niszczało z wycieczenia. Znanym jest fakt, iż tuż po jego śmierci, zdjęto odlew jego twarzy. Jednak już mniej znanym faktem jest to, iż maska-chopinapowszechnie znana pośmiertna maska Chopina jest niemal na nowo ukształtowaną płaskorzeźbą. Prawdziwy odlew przedstawiał widok niezwykle wstrząsający. Oryginalną maskę zaprezentowano tylko raz publiczności w roku 1982 na jednej z paryskich aukcji. Kolejnym faktem znanym w mniejszym stopniu jest to, iż prawdziwy odlew przez wiele lata był ukrywany przez rodzinę Adama Mickiewicza. Wieli kompozytor zażyczył sobie przed śmiercią, aby podczas jego pogrzebu wykonano „Requiem” Mozarta i tutaj pojawił się problem. W kościele La Madeleine, w którym miała odbyć się uroczystość pogrzebowa istniała wielo wiekowa tradycja zabraniająca śpiewu kobietom. Przez negocjacje z władzami kościoła, pogrzeb przesunięto, aż o 13 dni, a solistki wykonujące ostatnią wolę zmarłego zostały zasłonięte czarną kotarą. Ich śpiew był tak poruszający iż prócz chóru i orkiestry słychać było tylko szloch zebranych. Niektórzy goście otrzymali niezwykłe zaproszenie na pogrzeb Chopina. Były to jego włosy zatopione w wosku.
Istnieje wiele anegdot oraz mniej lub bardziej znanych faktów i ciekawostek dotyczących życia jednego z najsławniejszych kompozytorów wszech czasów. Wszystkie są niezmiernie interesujące, nie tylko dla fascynatów życia genialnego kompozytora, ale również dla wielu, wielu innych ludzi.

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>