Fryderyk Chopin – Wiosna z Chopinem

Lotnisko Chopina w Warszawie

Lipiec 31, 2016 by Magda

lotnisko-chopina

Wielkim Polakom stawia się pomniki, nazywa ich imieniem i nazwiskiem ulice czy Instytuty. Powszechnie praktykowane jest także nadawanie patronatu nad szkołą czy uczelnią wyższą. Jednak z postępem techniki, możliwości stały się jeszcze większe. Teraz nadaje się patronat nad na przykład lotniskiem. I tak właśnie stało się w przypadku rozbudowy lotniska w Warszawie, które otrzymało nazwę Lotnisko Chopina w Warszawie.
Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce, który w ubiegłym roku obsłużył około 36 procent wszystkich podróżujących samolotami po kraju i za granicę. Lotnisko ma powierzchnię ponad 500 hektarów i położone jest na obrzeżach warszawskiej dzielnicy Włochy, osiedle Okęcie.
Na początku lotnisko na Okęciu miało być jednym z trzech planowanych do budowy lotniskami. Pozostałe dwa miały się znajdować na Gocławiu i Bielanach. Okęcie miało być lotniskiem wojskowych, gocławskie – pasażerskim, a bielańskie – sportowym. W 1918 roku zapadła także decyzja o zamknięciu Lotniska Mokotowskiego. Najszybciej oddano Okęcie (1934 rok), więc stało się ono tymczasowym lotnikiem cywilno-wojskowym. W międzyczasie wybudowano szeroką i wygodną ulicę Żwirki i Wigury, która łączyła ówczesny port z centrum stolicy. LOTDo dzisiaj zachowały się obsadzone wówczas wzdłuż ulicy lipy. Wokół lotniska szybko powstała infrastruktura lotnicza, zaplecze techniczne. Powstały zakłady produkcyjne, związki lotnicze i inne przedsiębiorstwa czerpiące zyski z faktu bycia przy lotnisku.
Niestety, wybuch II wojny światowej pomieszał szyki dalszego rozwoju lotnisk w Warszawie. Lotnisko na Okęciu, jako punkt strategiczny, zostało natychmiast zbombardowane. Zniszczono pas startowy, skład paliwa, hangary. Przerwane zostały linie wysokiego napięcia oraz sieć wodociągowa. 8 września 1939 roku wrogie wojska niemieckie przejęły lotnisko. Stało się ono lotniskiem transportowym dla okupanta, który natychmiast po przejęciu obiektu dokonał prowizorycznych napraw. W przy lotniczych zakładach zatrudniano jeńców wojennych i Żydów. W 1944 roku, w godzinę „W” powstańcy podjęli heroiczną próbę odbicia lotniska, która niestety skończyła się porażką. W wyniku walk śmierć poniosło 120 osób, w tym całe dowództwo.lotnisko-pasy
Po zakończeniu wojny, w 1945 roku wróciła komunikacja cywilna na Okęciu. Podjęto wówczas decyzję o rezygnacji z planów budowy dwóch pozostałych lotnisk (Gocławskiego i na Bielanach), a postawiono na rozbudowę Okęcia. I tak do 1969 roku powstał Port Lotniczy Warszawa-Okęcie. W 2001 roku lotnisko zmieniło swoją nazwę na Lotnisko Chopina w Warszawie. Zdaniem ówczesnego zarządu, nazwa Okęcie jest nazwą zwyczajową, pochodzącą od dzielnicy. Natomiast nazwisko wielkiego polskiego kompozytora jest rozsławione na cały świat i o wiele lepiej będzie służyło promowaniu Polski i polskiej kultury.

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>