Fryderyk Chopin – Wiosna z Chopinem

Żelazowa Wola – Muzeum Chopina

Październik 21, 2013 by Magda

muzeum-chopina

Żelazowa Wola, licząca zaledwie 65 mieszkańców stanowi najsłynniejsze w Polsce miejsce związane z Fryderykiem Chopinem. Położona w powiecie Sochaczewskim, około 54 km od Warszawy, corocznie odwiedzana jest przez licznych melomanów i turystów z kraju i z zagranicy.
Choć żył tam krótko, miejscowość znana jest głównie z jego narodzin. Fryderyk Chopin mieszkał tam tylko kilka miesięcy. Mimo, iż dworek szlachecki nie należał do rodziców Fryderyka Chopina dzisiaj jest muzeum poświęconym kompozytorowi.

Cały majątek należał do rodziny Skarbków w Żelazowej Woli. Ojciec Fryderyka był guwernerem majątku a matka pomagała prowadzić gospodarstwo. Chopinowie mieszkali w oficynie znajdującej się koło dworku. Warunki tam panujące nie były zbyt dobre. Najnowsze badania pokazują, iż rodzina mieszkała w niskim standardzie. W lewej oficynie nie było podłóg tylko klepisko. Po wyprowadzce rodziny do Warszawy dwór spłonął i nie nadawał się do zamieszkania. Właściciele nigdy go nie odbudowali z racji braku funduszy.

Wiele lat musiało upłynąć zanim teren przybrał obecny wygląd. Podczas II wojny światowej dworek pełnił funkcję koszar dla niemieckich żołnierzy. Po zakończeniu wojny w budynku znajdował się zaś szpital.

Teren wykupiono w 1928 roku dzięki kweście zbieranej podczas koncertów. Nowy właściciel Warszawskie Towarzystwo Przyjaciół Domu Chopina i Komitet Chopinowski z Sochaczewa.

Postanowiono, że we dworku powinno znajdować się upamiętnienie Fryderyka Chopina. W tym celu utworzono muzeum jego pamięci. Ponieważ nie wiadomo jak mieszkał Fryderyk, wnętrze postanowiono urządzić według panującej wówczas „modzie” i oparto się na wzorze wizerunku dworu polskiego.  Oficynę odremontowano. Dobudowano nawet kolumny aby nadać budynkowi wygląd dworku.

park-zelazowa-wola   Utworzono piękny park z pomnikiem kompozytora, a wnętrze oficyny zaprojektowano na mieszkanie, w którym mógłby mieszkać Fryderyk Chopin.Wszelkie rekwizyty nigdy nie były związane z rodziną Chopinów.Według obecnej wiedzy, wnętrze odbiega od znacznie skromniejszych warunków w jakich mieszkał kompozytor.

Wokół dworka powstał piękny park, który wzbogacony został w piękne nasadzenia. Sadzonki „zbierane” były z całej polski, co w rezultacie stworzyło teraz składający się z drzew i krzewów, których gatunki pochodzą z różnych stron świata. Obecnie ciągle trwają pracę nad „upiększaniem” parku.
Warto wybrać się w to miejsce aby poczuć klimat panujący obecnie w Żelazowej Woli. W Roku Chopinowskim 2010, wieś zyskała na wyglądzie. Otworzona została nowa ekspozycja, która prezentuje historię muzeum w Żelazowej Woli.
W okolicy oprócz miejsca kultu kompozytora warto zobaczyć przepiękny kościół, wybudowany w późnobarokowym stylu, położony w miejscowości Trojanów oraz historyczny cmentarz z 1939 roku poświęcony poległym w Bitwie nad Bzurą znajdujący się w Chodakowie. Oczywiście polecam piękny Sochaczew, który jest jednym z najstarszych miast mazowieckich, szczycący się wieloma pięknymi zabytkami.

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>