Fryderyk Chopin – Wiosna z Chopinem

Rodzina Fryderyka Chopina

Wrzesień 30, 2016 by Magda

zelazowa-wola

Biografia Fryderyka Chopina jest przebadana na wskroś i wiele faktów z życia wielkiego kompozytora jest opisanych czy sfilmowanych. Tymczasem w cieniu wielkiego Polaka pozostają jego rodzice oraz rodzeństwo. Kim byli? Jakie losy spotkały rodzinę Fryderyka Chopina?
Fryderyk Chopin urodził się jako drugie dziecko Justyny Krzyżanowskiej, polskiej zubożałej szlachcianki oraz Mikołaja Chopina, francuskiego guwernera i nauczyciela języka francuskiego. Justyna Krzyżanowska rezydowała w dworze Fryderyka Skarbka w Żelazowej Woli. Tam uczyła dzieci właściciela jako guwernantka. Tu poznała Mikołaja Chopina. Ojciec kompozytora przybył do Polski w 1787 roku z Françoise Nicole Weydlich, żoną Adama Jana Weydlicha, który był administratorem zamku Michała Adama hrabiego Paca.chopin-fryderyk
Dziadek Fryderyka Chopina, François Chopin, był kołodziejem, który pełnił we wsi Marainville funkcję syndyka. Ponoć jego syn był bardzo zdolnym młodym człowiekiem. Jego umiejętności bardzo się rozwinęły dzięki kontaktom z Weydlichami, z zamkiem. Kiedy zjawił się w Warszawie umiał amatorsko grać na skrzypcach i flecie, znał język niemiecki, a także kaligrafię, księgowość i poezję. Jego pierwszym zajęciem w Polsce była praca w Manufakturze Tytoniowej w Warszawie. Później trudnił się jako guwerner u Ewy Łączyńskiej w Czerniewie. To tutaj wychowywał jej dzieci, między innymi córkę Marię, słynną Panią Walewską.
W roku 1802 rozpoczął pracę w Żelazowej Woli u hrabiny Ludwiki Skarbkowej. Po czterech latach poślubił Justynę Krzyżanowską. Uroczystość odbyła się w kościele w Brochowie. Po roku na świat przyszła Ludwika, która urodziła się w Warszawie. Później, w 1810 roku urodził się Fryderyk. Dokładna data narodzin kompozytora nie jest znana. walewskaFryderyk podawał dzień 1 marca, natomiast na akcie chrztu widnieje data 22 lutego. W tym samym roku rodzina Chopinów przeniosła się do Warszawy, ponieważ Mikołaj przyjął posadę w Liceum Warszawskim. Najpierw był wykładowcą, później profesorem. Pierwszym miejscem zamieszkania był Pałac Saski otoczony Ogrodem Saskim. Chopinowie zamieszkiwali w lokum w prawym skrzydle. Rok później urodziła się młodsza siostra Fryderyka, Izabela. Ostatnią siostrą kompozytora była Emilia, której dane było przeżyć zaledwie 14 lat. Dziewczyna zmarła na gruźlicę.
W 1817 roku szkoła, w której pracował Mikołaj, została przeniesiona do Pałacu Kazimierzowskiego. Zmusiło to rodzinę Chopinów do przeprowadzki. Zamieszkali na drugim piętrze w prawej oficynie w lokalu nr 18. Dzieci Chopinów oraz profesora Kolberga bawiły się w ogrodzie botanicznym na skarpie pałacu. Przyjaźnie te zostały później jeszcze długo podtrzymywane.

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>