W Polsce funkcjonuje wiele stowarzyszeń czy klubów miłośników i propagatorów muzyki chopinowskiej, jest jednak jedno wyjątkowe Towarzystwo, którego wkład w promocję twórczości sławnego Polaka jest niebagatelny. Mowa o warszawskim Towarzystwie im. Fryderyka Chopina.
Towarzystwo im. Fryderyka Chopina jest kontynuatorem działalności sekcji im. Chopina, która funkcjonowała od 1899 roku przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Towarzystwo to ośrodek chopinowski, który może poszczycić się wieloletnią tradycją oraz międzynarodową pozycją.
Organizacja ta powstała jeszcze przed drugą wojną światową, a w 1950 roku przyjęto obecnie używaną nazwę. Wcześniej jej początki sięgają roku 1934, gdy z inicjatywy muzyków, wydawców i polityków, w tym m.in. Józefa Becka, Mieczysława Idzikowskiego, Janusza Jędrzejewicza, Emila Młynarskiego, Stanisława Niewiadomskiego, Karola Szymanowskiego i Augusta Zaleskiego utworzono Instytut Fryderyka Chopina. Jego dominującym zadaniem stało się gromadzenie wszelkich dóbr kulturalnych związanych z wybitnym kompozytorem, w tym jego autografów, nut, książek, płyt gramofonowych czy fotografii. W dalszej perspektywie pozyskane pamiątki miały stać się częścią przyszłego Muzeum, Biblioteki, Fonoteki i Fototeki poświęconej Chopinowi. Dodatkowo rozpoczęto wydawanie czasopisma „Chopin”. W 1937 roku podjęto się wydania wszystkich dzieł Chopina. Wybuch drugiej wojny światowej przerwał działalność Instytutu, który reaktywowano już w 1945 roku.
Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w latach 1953–2005 swoją siedzibę miało w Zamku Ostrogskich w Warszawie, gdzie umiejscowiono także Muzeum Chopina, zbiory Biblioteki, Fonoteki i Fototeki. Towarzystwu powierzono także zarządzanie Dworkiem w Żelazowej Woli oraz Salonikiem Chopinów w Pałacu Czapskich na Krakowskich Przedmieściu w Warszawie.
Ważnym odnotowania osiągnięciem Towarzystwa jest wydanie wszystkich dzieł Chopina. Miało to miejsce w latach 1949-1961, a wydano je pod redakcją Ignacego Jana Paderewskiego, Ludwika Bronarskiego i Józefa Turczyńskiego. W latach 1967-1992, wspólnie z Polskim Wydawnictwem Muzycznym wydano dziewięć zeszytów Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina pod red. Jana Ekiera.
Towarzystwo prowadzi działalność naukową, wydawniczą oraz koncertową. Chyba najbardziej znanymi, organizowanymi przez tę organizację koncertami jest cykl Koncertów Chopinowskich w warszawskich Łazienkach Królewskich pod pomnikiem Fryderyka Chopina. Pierwszy koncert został zagrany w 1959 roku i spotkał się z wielką sympatią i uznaniem mieszkańców stolicy. Koncertowanie corocznie rozpoczyna się od maja i trwa aż do września, a najpiękniejsze utwory polskiego kompozytora grają najznamienitsi wirtuozi fortepianowi.
Towarzystwo im. Fryderyka Chopina
Luty 27, 2015 by Magda
Kategoria: Inne ciekawostki
Brak komentarzy »
Jeszcze nie skomentowano.
Dodaj komentarz