Fryderyk Chopin – Wiosna z Chopinem

Walce Fryderyka Chopina

Listopad 23, 2015 by Magda

Chopin-pomnik

Spośród licznych utworów i kompozycji polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina, na uwagę zasługują jego walce. Są to bardzo lubiane i niezwykle popularne utwory. Spod pióra Chopina wyszło ich około 25, z których niestety zachowało się jedynie 18, przy czym co do jednego eksperci i znawcy mają wątpliwości, czy aby na pewno jest on autorstwa Chopina. Uznając jednak, że ten jeden jest chopinowskim walcem, sam autor zdecydował się opublikować i nadać liczbę opusową dla zaledwie ośmiu dzieł, a mianowicie Walc Es-dur op. 18 z 1833 roku, Walc As-dur op. 42 z 1840, trzy walce op. 34 (As-dur, a-moll, F-dus) ukończone w latach 1835-1838 oraz trzy walce op.64 (Des-dur zwany „minutowym”, cis-moll, As-dur). Pozostałe utwory zostały wydane już po śmierci kompozytora i otrzymały liczbę opusową między innymi 69 i 70.

Walce Chopina mają różne źródła inspiracji, więc i same dzieła się od siebie różnią. Uważa się, że Chopin czerpał z różnych tradycji walca jako tańca. Przebywając w Polsce, w latach swej młodości, mógł inspirować się tak zwanymi walcerkami, czyli walcem użytkowym. Przebywał także Chopin-Walcew Wiedniu. Znawcy twórczości kompozytora uważają, iż na walce wpływały także walce Schuberta, które są w typie miniatury, a także muzyka Webera, w tym bardzo znane fortepianowe „Zaproszenie do tańca”. Należy jednak zaznaczyć, iż walce Chopina nie kopiują czy powielają funkcjonujących wzorców. Chopinowskie utwory są bardzo dla niego charakterystyczne, od razu rozpoznawalne i pełne elegancji. Są czarujące i błyskotliwe, a w czeluściach muzycznych skrywają bardzo głęboką ekspresję. I tak, chopenowskie walce można podzielić na typowe miniatury taneczne oraz wręcz taneczne poematy. Zwłaszcza ten drugi typ prezentuje rozbudowaną budowę.

Warto zaznaczyć, iż polski kompozytor często wpisywał walce do sztambuchów jako swego rodzaju podarki dla przyjaciół. Te utwory są kwalifikowane do nurtu twórczości zwanego prywatnym. „Do szuflady” pisał również w tak zwanym okresie warszawskim. To z tego czasu pochodzą między innymi subtelne i liryczne miniatury jak na przykład Walc h-moll,Chopin-logo a także walce wirtuozowskie, jak najcenniejszy, niezwykle efektowny Walc e-moll. Zupełnie inne są dzieła koncertowe, które zalicza się do oficjalnych utworów artysty. Są to prawdziwe arcydzieła, wymagające od pianisty kunsztu i zręczności. To wyrafinowane utwory o nieporównywalnie wyższym blasku pianistycznym. Bogata melodyka i wyszukana harmonia prowadzą na szczyt muzycznego mistrzostwa. Jednak tą wybitną ósemkę najwspanialszych walców Chopina można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to kompozycje to Valse brillante – walce o wirtuozowskim rozmachu. Drugą grupą są walce melancholijne, sentymentalne, subtelne, o znacznie wolniejszym tempie.

            Jednak jakby nie dzielić i grupować walców autorstwa Fryderyka Chopina, są to przepiękne utwory, których słuchanie staje się prawdziwą ucztą muzyczną, a melomani z całego świata pogrążają się w przepięknych i harmonijnych dźwiękach każdego z nich.

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>