Fryderyk Chopin – Wiosna z Chopinem

Chopinowskie Koncerty

Grudzień 28, 2015 by Magda

chopin-koncert

W bogatym dorobku artystycznym Fryderyka Chopina można odnaleźć przeróżne style czy utwory. Polski kompozytor jest autorem także koncertów fortepianowych. Pierwszy z nich to Koncert f-moll op. 21, który powstawał w latach 1829-1830, a wydany został w 1836 roku. Drugi to Koncert e-moll op. 11 skomponowany w roku 1830 i wydany trzy lata później. Używając nazwy Koncertów należy mieć na uwadze, że nadawanie numerów dzieł, czyli opus, nie odbywało się chronologicznie do ich powstania, lecz ich wydania. Zatem Koncert f-moll ma większą liczbę opusową, choć jest wcześniejszy względem Koncertu e-moll.
Znawcy twórczości Fryderyka Chopina określają Koncerty mianem szczytowych dzieł polskiego kompozytora z lat młodości, zanim w listopadzie 1830 roku opuścił Polskę. Trzeba zaznaczyć, iż pracując nad wspomnianymi dziełami Chopin miał około 19-20 lat, zatem są to dzieła dość młodego artysty. Zachwyca więc kunszt oraz dojrzałość kompozycji. chopin-koncerty-w-parkuOba Koncerty stanowią niekwestionowaną klasykę i zalicza się je do podstawowego kanonu koncertów fortepianowych romantycznych. Są to najsławniejsze koncerty, których styl określany jest jako „brillant”. W latach, kiedy powstawały te utwory, styl ten był bardzo modny. Korzystali z niego tacy słynni kompozytorzy jak Hummel, Weber, Field czy Dobrzyński. Jednak to Kalkbrennerowi Chopin zadedykował Koncert e-moll.
Styl brilliant królował wówczas wśród pianistów, którzy byli wirtuozami klawiszy. Był bardzo brawurowy, błyskotliwy i wymagał wielkich umiejętności technicznych. W swym charakterze miał także skłonność do śpiewnych, sentymentalnych tematów. Chopin rozwinął kilka z tych cech stylu. Warto zaznaczyć, iż polski kompozytor przewyższył swoich zagranicznych kolegów komponując dzieła z większą głębią i oryginalnością. Jego koncerty prezentują osobisty, indywidualny styl. To właśnie w tych dziełach rozwija się i ukazuje słuchaczowi wielki talent kompozytora. Jednak Koncerty są przede wszystkim niezwykle romantyczne, poetyckie i świeże. Możliwe jest, że to właśnie pierwsza miłość Chopina, Konstancja Gładkowska, była inspiracją kompozytora.
chopin-sala-koncertowaOba koncerty mają trzy części, co odzwierciedla klasyczny wzorzec koncertu. Pierwszą częścią jest część sonatowa, drugą jest część w tempie powolnym. Ostatnia część ma formę ronda i jest utrzymana w tempie szybkim. Rola orkiestry jest ograniczona, sprowadzona do tła dla fortepianowej ornamentyki. Koncert f-moll jest bardziej liryczny, delikatny, a wręcz intymny. Koncert e-moll to dzieło z rozmachem i pianistycznym blaskiem. W tym dziele jest i epicki oddech części pierwszej, romantyczny środek i finałowe rondo nawiązujące do polskiego krakowiaka. Oba Koncerty zostały wykonane publicznie przez kompozytora zaraz po ich napisaniu, w 1830 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>