Fryderyk Chopin – Wiosna z Chopinem

Matka Chopina

Wrzesień 29, 2017 by Magda

matka_chopin

Tekla Justyna Krzyżanowska urodziła się w Długiem (dzisiejsze kujawsko-pomorskie) w 1782 roku. Dokładna data jej urodzin nie jest znana, wiadomo jednak, iż było to przed 14 września, ponieważ właśnie w tym dniu została ochrzczona w kościele parafialnym znajdującym się w Izbie Kujawskiej. Długie należało do folwarku, którego właścicielami byli Skarbkowie, a było oddalone około czterech kilometrów od Izby Kujawskiej.

Była córką Jakuba Krzyżanowskiego oraz Antoniny Kołomińskiej. Jakub pełnił funkcję zarządcy folwarku Długie, jednak nie wiadomo wiele na jego temat, ani na temat jego rodziny. Antonina była równie zagadkową postacią, wiadomo, iż była w orszaku ślubnym Jana Skarbka, a później odnotowano jej obecność w dworze izbickim. O tym, iż matka Chopina została ochrzczona 14 września mówią źródła pisane łaciną. Chrztu oraz samego wpisu dokonał wikary Wojciech Wilski. Księga metrykalna została odkryta przypadkowo przez referenta miejskiego Urzędu Stanu Cywilnego w Izbie Kujawskiej w sumie przypadkowo w roku 1950. O wykształcenie Tekli zadbała druga żona Kacpra Skarbka – Ludwika. Dzięki niej przyszła matka kompozytora nabyła umiejętności pisania oraz czytania, nauczyła się języka francuskiego, ale również gry na fortepianie oraz obycia w towarzystwie. Gdy Tekla miała osiemnaście lat przeprowadziła się wraz ze Skarbkami do Żelazowej Woli na Mazowszu.

nuty

To właśnie tam poznała swojego przyszłego męża Mikołaja. Został on zatrudniony jako nauczyciel dzieci Skarbków. Był to rok 1802. Cztery lata kwitła miłość młodej Tekli i Mikołaja, aż w końcu poślubił ago w roku 1806 w kościele parafialnym w Brochowie niedaleko Żelazowej Woli. Miała ona wtedy niespełna dwadzieścia cztery lata, Mikołaj był o ponad dziesięć lat starszy. W późniejszym okresie, już po narodzinach Fryderyka, państwo Chopinowie mieszkając w Pałacu Kazimierzowskim prowadzili pensjonaty (za namową Fryderyka Skarbka) dla młodzieży ziemiańskiej, która uczyła się w Warszawie.  Jeden z pensjonariuszy opisał Teklę Chopin jako osobę szanowaną i miłowaną (przez osoby dobrze ją znające) oraz iż była typem osoby rządnej, zapobiegliwej, ale jednocześnie pracowitej, potrafiącej oszczędzać i zarządzać budżetem domowym. Tekla, głównie dzięki pozycji męża utrzymywała kontakty z przedstawicielami ziemskimi, czego wynikiem były częste podróże młodego Fryderyka.

oryginal_nutyPo śmierci męża Mikołaja w roku 1844 owdowiała Tekla przeprowadziła się do Barcińskich, czyli swojej córki Ludwiki i jej męża Józefa – profesora prawa administracyjnego w Instytucie Gospodarstwa Wiejskiego w podwarszawskim Marymoncie. W roku 1849 umiera Fryderyk, co było wielkim ciosem dla Tekli, która utrzymywała z synem wyłącznie kontakt listowy. Niewiele ostało się listów pisanych między matką a synem, jednak z tej garstki którą udało się odnaleźć można wywnioskować, iż Tekla używała pięknego języka a jej charakter pisma był wyrobiony. Tekla Justyna Krzyżanowska zmarła 1 października 1861 roku o czym pisano w Kurierze Warszawskim. Została pochowana obok męża na cmentarzu Powiązkowym

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>