Fryderyk Chopin – Wiosna z Chopinem

Biblioteka Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

Sierpień 30, 2016 by Magda

biblioteka

Powszechnie uznaje się za największe źródło informacji internet, który w swych przepastnych czeluściach skrywa wiele, wiele ciekawostek, ale i wiadomości niepotwierdzonych, a wręcz zmyślonych, nieprawdziwych. Dlatego każdy, kto chce uzyskać fachową, rzetelną i sprawdzoną wiedzę, powinien udać się do miejsca, gdzie może sam się dowiedzieć tego, co chce, odnaleźć odpowiedzi na pytania, które go nurtują. Takim miejscem jest biblioteka. Zawierająca nie tylko książki, ale i czasopisma, nagrania audio i video, jest skarbnicą wiedzy. Jednak kiedy szuka się informacji na konkretny temat, na temat konkretnej osoby, warto poszukać biblioteki dedykowanej właśnie tej osobie, tematowi. Takie biblioteki nie są częstym przybytkiem kultury, gdyż niewiele jest osób, którym dedykowane są takie instytucje. Są to osoby, których wpływ na kulturę światową był ogromny, a które pozostawiły po sobie wspaniałą spuściznę na przykład w postaci utworów muzycznych. Nikt więc nie może mieć wątpliwości, że na swoją bibliotekę zasługuje Fryderyk Chopin, który miał niewysłowiony wpływ na polską, europejską i światową kulturę, zwłaszcza w zakresie muzyki.
mikrofilmyNajwiększa biblioteka poświęcona w całości Fryderykowi Chopinowi działa przy Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina i funkcjonuje od 1934 roku. Jej zadaniem jest gromadzenie, publikowanie, udostępnianie publikacji krajowych i zagranicznych poświęconych działalności Fryderyka Chopina oraz związanych z epoką, w której żył, tworzył i zmarł wybitny kompozytor. Zbiory biblioteki zawierają około trzydziestu tysięcy pozycji inwentarzowych oraz księgozbiór Mateusza Glińskiego. Księgozbiór biblioteki Instytutu zawiera książki i czasopisma z XIX, XX i XXI wieku, wydawnictwa nutowe datowane na XIX i XX wiek, w których znalazły się pierwsze wydania dzieł Chopina oraz kompozycje wydane za czasów życia ich autora. To także zbiór dokumentów życia polskiego geniusza – zaproszenia, afisze koncertowe, programy koncertowe czy wycinki prasowe dotyczące różnych koncertów, festiwali czy uroczystości poświęconych Fryderykowi Chopinowi, w tym oczywiście dotyczącym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
fonotekaAle biblioteka Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina to nie tylko wydawnictwa książkowe, czasopisma czy szeroko pojęta literatura, ale także zbiory fototeki i fonoteki. Fototeka liczy około sześćdziesiąt tysięcy pozycji. Można znaleźć tu negatywy, pozytywy, diapozytywy, mikrofilmy, odbitki kserograficzne wykonane z obiektów znajdujących się w Muzeum F. Chopina w Warszawie. W fonotece znajduje się około sześciu tysięcy pozycji, a wśród nich znajdują się takie perełki jak archiwalne zapisy wykonania chopinowskich utworów przez między innymi Ignacego Jana Paderewskiego, Aleksandra Michałowskiego czy Raula Koczalskiego.

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>